2011. szeptember 9., péntek




54. fogás 

Egy az egyhez – sakk-varik

Minél egyszerűbb, annál jobb;   - kortárstanítás!

10. osztályban az év elején a matekórák egyes gondolkodási módszerek ismertetésével, gyakorlásával kezdődnek. Alkalmas, kedvcsináló indítás lehet egy "játék-órát" beiktatni.
Nem csak az "agytorna" miatt, hanem azért is, mert megtapasztalhatják a gyerekek, hogy mennyire hatékony tud lenni, ha egymást tanítják. Jó ez mind  a tanulónak, mind a tanítónak egyaránt. (Egyes kutatások szerint a kortárstanítás hatékonyabb, mint amikor a tanártól tanulnak.) És persze kérdezni is tudni kell...


1.     Előkészület: Az osztályteremben el kell helyezni a padokra a játéktáblákat, bábukat és ezek mellé a játék szabályának részletes leírását.
Jó, ha kettővel több helyszínt ki tudunk rakni, mint ahány diákpár van a csoportban, mert akkor van választási lehetőségük a gyerekeknek.
2.     A gyerekek párosával üljenek le egy – egy játéktábla mellé. Olvassák el a szabályt, értelmezzék és kezdjék el a játékot. ( Ezek a játékok – sakk-varik- általában nem közismertek, így a szabályok értelmezése odafigyelést, gondolkozást igényel.
3.     Ha a játékukkal több játszmát lejátszottak, átülhetnek egy másik táblához.
4.     Az óra/ játékidő végén az utolsó tízben kérjük meg őket, hogy minden párból álljon fel az egyik diák és keressen magának egy olyan játékot, amelyet még nem próbált ki. A szabályt viszont most nem csak olvasás útján ismerheti meg, hanem a játéknál ott maradt társa magyarázza, tanítja meg neki.

Végezetül néhány játékszabály a Táblajátékos oldaláról idézve.





Térfélcsere - 2
Guarini di Forli feladványa  - az 1500-as évekből!


Feladat: a kezdőállásban felrakott sötét és világos bábuk helycseréje (természetesen a lehető legkevesebb lépésszámmal megoldva).
(A feladat tán nehezíthető lenne, ha azt is megkötnénk, hogy az induláskor baloldali lovak a végállapotban is baloldaliak legyenek, ill. megfordítva: kerüljenek át a jobb oldalra.)






Térfélcsere – 3

Jó példa a "kevesebb is lehet nehezebb" tapasztalatra, hogy a 3+3 lovas kiinduló állás megoldása csak fele annyi lépést igényel, mint a fenti ábrán mutatott: 2+2 a sarkokban.
(Az "alul 3 - felül 3" lovas feladványban tán még érdekesebb lenne megszámozni a lovakat, és azt előírni, hogy az 1-es az 1-essel, a 2-es a 2-essel..., cseréljen helyet.)




Fehér paripa
Az 5x5-ös tábla bal alsó sarkából kell a fehér lovat felvinni az induláskor üres jobb felső sarokba. A többi mezőn kezdőállásban fekete lovak vannak, és mert a pacik csak üres mezőre léphetnek, a feketék léptetéseivel kell előkészíteni lépésről-lépésre a fehér mozgatását. (A táblán "sakk-lovak" mozognak, bábunak akár lencseszemek is megfelelnek.)









"Féltáblás" sakk-kollekció (K. Franklin )


( alig csökken a teljestáblás játék érdekessége és a gyorsabb partikban egy-egy variáns értéke/értéktelensége hamarabb megítélhető.)


          Csemege

cC
A  futó-, a bástya- a király- és a gyalog-lépések megegyeznek a sakkban alkalmazott lépésekkel, csak a tábla kisebb kicsit, no meg kevesebb bábuval kell játszani…. 



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése