88. fogás
Kevert csoportok - Geometria ismétlése egy feladaton keresztül – 12. osztály
Laczkó László
Ismételjük a geometriát egy feladaton keresztül! című cikke nyomán
Lehetnek a csoportok kevertek, de az agy fogaskerekei azonban mégis mozognak, hiszen az osztály minden tagjának lehetősége van arra, hogy meghallgassa és megvitassa a többiek hozzászólását.
- Mielőtt hozzáfognánk, magyarázzuk el a gyerekeknek a tanulási célt, a „Kevert csoportok” egész folyamatát! A feladatot ezután két részben végezzük el.
- Osszuk fel az osztályt csoportokra. Minden csoport megkapja a geometria feladatot, egy kidolgozott megoldást, célt, határidőt. Minden kidolgozott megoldás legyen más.
- A csoportok nekifognak a számukra kijelölt feladat megoldásának értelmezéséhez. Arra kérjük őket, hogy mindenki igyekezzen a füzetébe minél részletesebben jegyzetelni.
- Az eljárás közben mindenki maga felelős a megértésért és a szerzett információk pontos lejegyzéséért.
- Az első szakasz vége felé a tanár az egyes csoportokon belül mindenkinek ad egy betűjelet: A,B,C,D,E, amely eldönti, melyik új csoportba kerül majd a következő szakaszban a diák.
- A csoportok összekeverednek: az összes A jelű egy új csoportot alkot; a B-sek is, stb…
- Ezekben az új csoportokban a diákok sorban beszámolnak az előzőekben szerzett tapasztalataikról, feladatmegoldásukról. Itt is jegyzetelniük kell!
- Ezután visszaülnek az eredeti helyükre, s a csoportoknak kiadjuk az új feladatot ( de CSAK MOST szerezzenek róla tudomást!): gyűjtsék össze azokat a tételeket, fogalmakat, definíciókat, amelyeket a kevert csoportban hallottak, ill. ők említettek. Ehhez segítségül megkaphatják a feladatmegoldások magyarázó ábráit – immár szöveg nélkül.
- Zárásként mutasson meg a tanár a táblánál egy, a csoportoknak ki nem adott megoldást.
A feladat:
Az ABC hegyesszögű háromszög C-nél levő szöge 45°. M a háromszög magasságpontja. Bizonyítsuk be, hogy CM = AB!
Megoldások:
1. . megoldás
A BM szakasz hossza legyen x, az MTB szakaszé y. BTBC háromszög egyenlő szárú, derékszögű. Ezért CTB hossza x+y. Az ATBM háromszög is egyenlő szárú, derékszögű. Ezért ATB=y. A CMTB, ATBB háromszögek egybevágók, mert két-két oldaluk és közbezárt szögük egyenlő. Ezért AB=CM.
2. . megoldás
TBBA∠ = ACM∠, mert merőleges szárú hegyesszögek. Az ATBB, CMTB háromszögek derékszögűek és még van egy-egy egyenlő szögük, ráadásul a BTB és CTB egymásnak megfelelő oldalak egyenlőek (a CBTB háromszög egyenlő szárú derékszögű) ezért a két háromszög egybevágó. Ebből következik, hogy CM=AB.
3. . megoldás
4. . megoldás
A CM szakaszt CB oldal felezőpontjára tükrözve kapjuk BM’-t. M’ a körülírt körön van. Tudjuk, hogy AM’ átmérője a körnek, ezért M’BA∠ = 90°. AM’B∠ = 45°, mert AB ívhez tartozó kerületi szög. AM’B egyenlő szárú derékszögű háromszög, ezért BM’ = AB. A tükrözés miatt CM = BM’, ezért készen vagyunk.
6. . megoldás
9. . megoldás
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése