2012. december 14., péntek

Lepárlás - halmazállapotváltozások 10.osztályban - fizika



122. fogás

Lepárlás   - halmazállapot - változások  10.osztályban  - fizika



A diákok párokban egy szövegen dolgoznak. A csoportokban a párok ugyanazt a szöveget kapják, a tankönyv kijelölt részét.  Mivel nekem most csak kevés idő áll a rendelkezésemre, hogy az általános iskolába már amúgy tanult halmazállapot - változásokat átvegyem a tizedikes osztályommal, háromféle szöveget osztok ki a csoportoknak. Az egyes csoportoknak a "Lepárás " elnevezésű módszer változatait kell alkalmazniuk - "harmonizálva" a vizsgált halamazállapot-változáshoz!
 Ezek témái:


  • -          párolgás, forrás, a forráspont nyomásfüggése;
  • -          fagyás,kondenzáció, relegáció;
  • -          olvadás, olvadáspont nyomásfüggése;


-          LEPÁRLÁS   -   (olvadás, olvadáspont nyomásfüggése )

Rajzoljunk a táblára egy nagy szűrőtölcsért és egy nagy főzőpoharat!  „Szűrési eljárás” segítségével pároljuk le a szöveg lényegi jelentését!

 

A gyerekeknek az lesz a feladatuk, hogy megtalálják az öt ( tíz) legfontosabb szót a kapott szövegükben.      ( Röviden meg kell velük beszélni, hogy mit is értünk a „legfontosabb szavak alatt”!)
Amikor valamelyik pár elkészül, egyikük a táblához megy és a nekik szánt tölcsérbe beleírja az általuk javasolt szavakat. Majd a többi pár következik és a válogatásukból csak azokat a szavakat írhatják föl, amelyek még nem szerepeltek a tölcsérben.
Amikor minden pár felírta már az általuk válogatott fontos szavakat, akkor vitassák meg az azonos szöveget feldolgozó párok, hogy melyik öt ( tíz) szót engedjük át a szűrőtölcséren a főzőpohárba – azaz melyek azok a szavak, amelyek az egész anyagrész lényegét kifejezik.
A „lepárlás” a jó jegyzetelés alapja. Megmutatja, hogy a kulcsszavak megkeresésbe fektetett idő megtérül, s segítséget nyújt az anyag bevésésében.
A módszer alkalmazható pl. vizsgák előtt a jegyzetmennyiség csökkentésére! 
Szabjuk meg cm-ben az aláhúzható szavak, kifejezések hosszát! 


-          ÜSTBŐL PÁROLGÁS   -   párolgás, forrás, a forráspont nyomásfüggése; a cseppfolyós nitrogénről…, szublimáció

Rajzoljunk egy üstöt, amelybe „beledobálunk” a témával kapcsolatba hozható sok-sok szót! Vitassuk meg, milyen fontosak! A vita hevében bizonyos szavak „elpárolognak”, a lényeges szavak pedig bent maradnak az üstben…

az üstbe szórt szavak:

forráshő; hőmennyiség; molekulák közti vonzás; párolgáshő; hőmérséklettől függ;  J/ kg; látens; lappangó; rejtve maradó; kevesebb szomszéd; felületről párolog;  Q = Lp *m; ΔT =0; a párolgás sebessége; T; a felület nagysága; gőz telítettsége;  helyi érzéstelenítés; „jegelés”; fájdalomérzet; teregetés tudománya; relatív páratartalom; a folyadék gőze; a buborékban telített gőz; a telített gőz nyomása = a külső légnyomás;  hegytetőn kávét főzni; légszivattyú; szárazjég; naftalin; „levegőbe emel”; -200° -os nitrogén;  rideg rózsa; Leidenforst – tünemény; saját gőzrétege; forráspontnál magasabb T-n;  fedő a fazékon;  gőzturbina; gázbuborék;


-         KIKRISTÁLYOSODÁS – FAGYÁS   -  fagyás; kondenzáció; regeláció;  
a megadott szöveg alapján csináljanak rendet ( mint amit a kristályok szerkezetében is felfedezhetünk) a felírt kifejezések között! Keressék meg az összetartozó szópárokat!

víz – só keverék     -      lappangó hőmennyiség;
fagyás  -  Lf  * m
energia  felszabadulással jár  -     biztonságos közlekedés  -15°C-ig
látens hő -   kondenzáiós mag
porszem  -   jégtömb ;
légi -    pont
Q    -   parádé
drót  - exo term
műhó  -  - olvadáspont lecsökken
porlasztott víz   hideg levegő   - nagy nyomás    
jégbor   -  alsó gömb folyékony nitrogénben
mesterséges hótakaró    -   kitágul
megfagy   -   növényvédelem
kriofor    -  húzós ár  

     

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése